Capitol Words a project of the Sunlight Foundation

  • and

february 7 2012

Occurrences over time

embed
  • Embed Dark
  • Embed Light
  1. '96
  2. '98
  3. '00
  4. '02
  5. '04
  6. '06
  7. '08
  8. '10
  9. '12
  10. '14

Mentioned most often by

Occurrences in the Congressional Record

Entry Title Date
Nomination Of Jeh Johnson December 16, 2013
Jeff Sessions, R-AL
"On February 7, 2012, ICE announced the creation of a public advocate who is to serve as a point of contact for aliens in removal proceedings, community advocacy groups, and others who have concerns, questions, and recommendations they would like to raise about the enforcement of laws and amnesty efforts."
Immigration Reform January 29, 2013
Jeff Sessions, R-AL
"On February 7, 2012, ICE announces the creation of the ICE Public Advocate, who is to serve as a point of contact for aliens in removal proceedings, community and advocacy groups, and others who have concerns, questions, recommendations, or other issues they would like to raise about the administration’s executive enforcement and amnesty efforts."
First Sergeant Landres Cheeks Post Office Building June 26, 2012
William Clay, D-MO
"The measure was first introduced on January 13, 2012, by my colleague, Representative Bennie Thompson. In accordance with committee requirements, the bill is cosponsored by all members of the Mississippi delegation and was reported out of the committee by unanimous consent on February 7, 2012."
Reverend Abe Brown Post Office Building June 26, 2012
Blake Farenthold, R-TX
"H.R. 3276, introduced by the gentlewoman from Florida (Ms. Castor), would designate the facility of the United States Postal Service located at 2810 East Hillsborough Avenue in Tampa, Florida, as the Reverend Abe Brown Post Office Building. This bill was introduced on October 27, 2011, and reported from the Committee on Oversight and Government Reform with a favorable recommendation on February 7, 2012."
Spc Nicholas Scott Hartge Post Office June 26, 2012
William Clay, D-MO
"The measure before us was first introduced on November 18 by my colleague Representative Marlin Stutzman, and in accordance with the committee’s requirements, this bill is cosponsored by all members of the Indiana delegation and was reported out of the committee by unanimous consent on February 7, 2012."

Popularity by state

Popularity by party